Vážení čtenáři blogu,

dnes je tomu přesně rok, kdy jsem poprvé poslal první tisícovku na investiční P2P platformu Mintos.com. Investovat na tomto portálu jsem začal díky předešlým zkušenostem, které jsem načerpal prostřednictvím české P2P platformy Zonky, viz. článek  „Můj první rok a 100tis. na Zonky – hodnocení, zkušenosti“ Co ty P2P půjčky vlastně jsou? Laicky řečeno, lidé “investoři” půjčují své vlastní prostředky zájemcům o úvěr prostřednictvím zprostředkovatele, v tomto případě Mintos.com. Pokud Vás tato forma investic zaujala, doporučuji vám v rychlosti přečíst alespoň základy na wikipedii.

Upozorňuji nejsem finanční poradce a tento článek neslouží jako finanční poradenství, jedná se pouze o můj subjektivní názor.

Pojďme rovnou na věc a já Vám níže odpovím na následující otázky.

  • Jak si stojí moje stávající portfólio participací po 1 roce s vkladem 100 tis Kč?
  • Jaké jsou moje investiční strategie vč. té stávající? Proč investuji výhradně v EUR?
  • Co vidím jako velké nevýhody a naopak co jsou výhody?
  • A jak to vidím dále…

První vklad jsem realizoval 19.6.2017, poslední 17.1.2018, tzn. během 7 měsíců jsem na Mintos.com vložil rovných 100 tis. Kč. Tato částka není nikterak malá, ale ani příliš velká, nicméně dle mého osobního názoru dostatečná, aby dokázala patřičně reflektovat potencionální výsledky u P2P investice pro běžného smrtelníka, který má zájem aktivně spořit “investovat”. Věřím tedy, že tento příspěvek bude mít pro Vás alespoň nějakou vypovídající hodnotu 🙂 .

Samozřejmě každé portfólio je jedinečné, neboť ho ovlivňuje řada faktorů, jako např. investiční strategie dle úrokové míry 6% až 20%+, množství držených participací, výše hodnoty držené participace,  délka splácení jednotlivých participací 0m až 72m+ a v neposlední řadě taktéž měny v kterých jsou participace drženy „CZK, DKK, EUR, GBP, GEL, KZT, MXN, PLN, RON, RUB, SEK a USD“.

Graf níže zobrazuje mé stávající rozložení investic v rámci jednotlivých úrokových měr. Na první pohled je zřejmé, že nejvíce participací držím v rozmezí 12% až 14% a pak jen malá část jich je držena mezi 11% až 12% a mezi 14% až 15%. Participace 11% a níž nemám žádné, neboť v mém záměru je především vydělávat. Participace 15% a výš jsou naopak méně dostupné“platí pro EUR“, ale především pak neposkytují pro mně dost důležitý faktor tj. Garance zpětného odkoupení „ve zkratce, je-li participace déle než 60 dní po splatnosti, úvěrová společnost si ji od vás zpětně vykoupí, bez jakékoliv výše ztráty na vaší straně tj. plnou cenu stávají participace a navíc obdržíte i procentuální část z poplatku z prodlení„. 

Aktuálně je drženo 273 aktivních investic s aktuálním výnosem 12,58%. 

MOJE STRATEGIE V INVESTOVÁNÍ NA MINTOS.COM

Aktuálně mám nastavený autoinvest „tj. nastavíte si jak chcete investovat a investice probíhají automaticky, dle toho jak se vám postupně vracejí peníze, odpadne tak spousta práce se správou portfolia, jako např. u Zonky, kde musíte být online pomalu každý den, chcete-li aby vracející se peníze byli stále v oběhu“.

AUTOINVEST č.1 – EUR 12% / 20%+ na max. 24měs. zajištěné 10-25

Můj autoinvest v podstatě říká, investuj v EURech do všech půjček které se vyskytnou na primárním tržišti a mají úrok alespoň 12 a více procent, jejich maximální doba splácení jsou 2 roky, tyto půjčky jsou zajištěné garancí zpětného vykoupení a výše participace v jedné půjčce může být od 10 max. do 25 Euro.

Běží-li zrovna nějaká kampaň, tj. poskytovatel půjček Ti v rámci vašeho investování vrací poměrnou část nazpět, snažím se využít těchto šancí, neboť se domnívám, že je to velmi jednoduchý způsob, jak přilepšit svému finančnímu portfoliu. Většinou jsou podmínky kampaně jednoduché, stačí se zaregistrovat a pak dle délky splácení participace obdržíte nazpět od 1% až 5% z proinvestovaných peněz. Jinými slovy, na čím déle půjčujete své peníze, tím více obdržíte jako bonus nazpět. V tomto případě jsem maximalista a snažím se dostat max. bonus tj. 5% tím, že investuji do půjček se splatností 60 a více měsíců.

Proto mám připravený v době běžících kampaní druhý autoinvest „první je vypnutý“, který upravuji vždy dle podmínek pořádané kampaně. V tomto případě mi aktuálně běží autoinvest na Mogo kampaň, která shodou okolností dnes končí a přinesla mi prozatím cca. 64 EUR navíc k dobru.

Nezoufejte, pokud se DNES zaregistrujete skrze tento ODKAZ, obdržíte nazpět 1% z Vámi proinvestované částky za první 3 měsíce vašeho investování! 

Vysvětlení kampaně 1% BONUSU nazpět: Použijte výše uvedený odkaz jinak riskujete, že se nezaregistrujete do této kampaně a žádné peníze nazpět neobdržíte. Tato kampaň je nastavena tak, že jsem uzavřel spolupráci se společností mintos.com, kdy díky tomu, že přivedu nové investory, obdržím 1% hodnoty vámi proinvestované částky, stejně tak jako i vy obdržíte toto 1% z vámi proinvestované částky za první 3 měsíce. Pro představu, pošlete např. 1000 Euro, dostanete bonus 10 euro a já dostanu za vás taktéž bonus 10 euro. Oboustranně výhodná nabídka jak si přilepšit! Tímto děkuji všem, kteří se tak rozhodnou!

AUTOINVEST č.2 – EUR Mogo cash back od 12.0%+ 60-70 měs. zajištěné 10-25

Z výše uvedeného vyčtete, že investice realizuji v EUR do kampaně společnosti Mogo do půjček z procentuálním zhodnocením 12 a více procent, délka splácení je od 60 měs. do max. 70 měs. tak, aby byla splněna podmínka pro 5% bonus a vybírám si opět jen ty s garancí zpětného vykoupení. Výše investic je pak nastavena od 10 do max. 25 Euro.

Podívám-li se nyní tedy na aktuální rozložení mého portfólia co se týká množství participací v závislosti na délce splácení, je hned na první pohled vidět autoinvest č. 1 tj. do 24měs. a následovně maximalizace kampaní, která začíná cca. od 54 měs. a dále. Mezi 24 a 54 měs. nedržím aktuálně žádnou participaci.

Možná mnohým z vás přijde, že držet peníze v participacích 54 měs. a více je velmi dlouhá doba. Osobně i mně to přijde dost dlouho mít uzamčené peníze na 4 a více let, avšak trochu spoléhám na dvě situace.

  1. Je-li půjčka po splatnosti 60+ a více dnů, společnost si ji od Vás, jak už jsem psal, nazpět vykoupí, tj. obdržíte poměrnou část úroku za dobu nesplácení, zůstane Vám bonus z kampaně a navíc obdržíte i celou zbývající jistinu.
  2. Velmi často se taktéž stává, že dochází ke změně obchodních podmínek v zakoupených participacích, např. klient potřebuje prodloužit dobu splácení atd. v tento moment je půjčka od vás vykoupena a vy tak dostáváte nazpět opět poměrnou část úroku, bonus z kampaně a celou zbývající jistinu.

Za poslední rok se mi to stalo u 18 půjček se splatností 54 měs. a více tj. tyto peníze navrácené jsem investoval buď do další běžící kampaně tj. bonus navíc a nebo do půjček se splatností do dvou let.

Kolik jsem tedy doposud vydělal?

Podle tabulky níže je viditelná částka necelých 423,24 Euro, přepočteno na CZK cca. 10 881,50 Kč „pro rychlé srovnání, na Zonky to bylo cca. 5 500 Kč za rok při 100 tis.“ dle kurzu 25,71 k 16. 6. 2018. Příjmy se skládají především z 2 hlavních částí, Úrok = výdělek z jednotlivých participací za dobu jejich splácení, Odměny z kampaní = různé kampaně viz. moje strategie popsaná u autoinvestu č.2. Ostatní částky jsou zanedbatelné, kdy poplatky z prodlení jsou pokuty za nevčasné splácení, transakce na sekundárním trhu je prodej participace lehce na aktuálně vámi drženou hodnotou, poplatek za služby je poplatek za prodej na sekundárním trhu = avšak tento 1% poplatek byl od 1.listopadu 2017 zcela zrušen! Prodej na sekundárním trhu je tedy zcela zdarma! 

Proč neinvestuji v CZK?

Na začátku mého působení na Mintos.com, byla určitá snaha investovat i do půjček v české měně. Jenže brzy jsem zjistil, že půjček je žalostně málo a nebo nejsou tak dobře úročené jako půjčky v EUR. Např. nyní na primárním tržišti jsou k dostupnosti pouze 2 půjčky od společnosti Acema v úrokové sazbě 7,5%. Tzn. velmi rychle jsem se zbavil těch málo půjček co jsem si pořídil a prodal je bez větších problémů na sekundárním trhu. Samozřejmě je možné nakoupit CZK půjčky na sekundáru, tam je aktuálně nabízeno 142 participací, avšak počítejte s tím, že většina se prodávají s přirážkou prodávajícího od 0,1% až 3%.  Upřímně raději v CZK investuji na Zonky nebo na Bondster.

Stále dokola omílané nevýhody…

Většina recenzí nebo investorů se shodnou v základě na 2 nevýhodách a to jsou poplatky za směnu a kurzové riziko. Ano, každá investice obnáší určité riziko, ale riziko 30 EUR ve prospěch 394 EUR vydělaných jsou pro mně snesitelné nevýhody. A jak jsem došel k 30 eurům?

Za 100 000 Kč jsem obdržel  3 854, 15 EUR při směně prostřednictvím směnárny dostupné přímo v rozhraní mintos.com. Poplatek směnárny je nastavený na 0,7% tj. směna této částky vyšla na rovných 700 Kč „již započteno do 100 tis.„. K výměně peněz z jedné měny do druhé je použit vždy směnný kurz střed. Pro zajímavost  tento kurz využívají například služby Google tzn. položíte-li dotaz k zjištění kolik obdržíte za jakou měnu prostřednictvím vyhledávače.

Graf níže zobrazuje vývoj EURA vůči CZK v posledním roce, tj. v prvním roce investice. Na první pohled je zřetelné, že v průběhu tohoto období euro vůči koruně oslabilo, tj. kdybych dnes kupoval, obdržím za svůj vklad větší částku v EUR cca. 3 862, 3 EUR, ušlá příležitost v devizové ztrátě je 8,15 EUR.

Pokud bych dnes navštívil dle mého názoru nejlepší směnárnu v Praze, tj. směnárna v pasáži Černá růže, a použil bych jejich VIP kartu, obdržel bych dokonce 3 883, 5 EUR.  Zde by rozdíl ve prospěch směnárny by dokonce 29,35 EUR oproti směně realizované skrze mintos.com.

Dobře, tak si to všechno spočítáme, eventuální ztráta vůči směně dnes na mintosu 8,15 EUR, ztráta vůči reálně směně ve směnárně 29,35 EUR, ale počkat počkat! Zapomněli jsme na jeden důležitý faktor, možná jsem realizoval ztrátu za poplatek „700 Kč“ a určitou devizovou ztrátu, ale kdybych tomu tak nebylo… ztratil bych ještě více, v mém případě 423,24 EUR – 29,35 EUR = 393, 89 EUR!! Tedy částku, kterou jsem díky těmto investicím vydělal!

Navíc upřímně, nalijme si čistého vína… diverzifikace investic do více měn než jen CZK je taktéž přínosem! Člověk nikdy neví co budoucnost přinese a vždy je lepší mít své úspory na více místech, ve více měnách a nejlépe i v různých investičních instrumentech.

Na závěr pár koláčů…

Kdo by neměl rád koláče? Především pak horliví investoři je mají ve velké oblibě. První graf nám zobrazuje rozložení stávajících půjček mezi jednotlivými poskytovateli půjček na mintos.com. Druhý zobrazuje stav splácení, kdy jak jsem psal výše, všechny půjčky se splatností 60+ se vykupují, tzn. žádné ztráty doposud nerealizuji. Třetí graf zobrazuje rozložení v rámci jednotlivých zemí, takže nejvíce půjčené EURa pracují v zemích jako Estonsko a Lotyško. Čtvrtý graf zobrazuje na co jsou půjčky použity, nejčastěji to je financování vozidla, následují osobní půjčky a podnikatelské půjčky. Poslední graf na 100% zobrazuje, kolik půjček obsahuje garanci zpětného vykoupení 🙂

RESUME

Mintos.com je jeden z nejoblíbenějších zahraničních P2P portálů v Evropě, pochází z Lotyšska a existuje od ledna roku 2015. Troufám si tvrdit, že nabízí stabilní výnosy a velký počet participací na tržišti. Investuje zde přes 64 tisíc investorů ze zemí celého světa a bylo zde doposud proinvestováno téměř 775 milionů EUR. Investovat můžete skrze 12 různými měn a vybrat si z více než 30 různých nebankovních poskytovatelů. Mintos vyhrál mnoha ocenění např. prestižní soutěž AltFi Award, kde obhájil v letošním roce opět vítězství v kategorii hlasování lidu.

Myslíte-li to s investicemi do P2P půjček skutečně vážně, určitě by jste neměli zapomenout do svého portfolia zahrnout i investovaní prostřednictvím tohoto krále mezi P2P platformami pro půjčování.  Investování na Mintos.com mohu s klidným svědomím doporučit. Investujte vždy s rozumem a pouze volné prostředky, které si můžete dovolit postrádat.

Napsal jsem a nebo taktéž mám v plánu napsat:

Můj první rok a 100tis. na Zonky – hodnocení, zkušenosti
Můj první rok a 100tis. na Mintosu – hodnocení, zkušenosti
Můj první rok a 100tis. na Bondster – hodnocení, zkušenosti
První doteky Krypta – hodluji bitcoin a další altcoiny

Zaujal-li Vás tento článek a chcete se dozvědět o příštích?

Sledujte mně na Google+ https://plus.google.com/u/0/+JanZítko

 

Registrovat se na Mintos s 1% bonusem