Vážení čtenáři blogu,

omlouvám se, trochu jsem zaspal, díky čemuž jsem zapomněl napsat článek „Můj druhý rok a 100tis. na Mintos.com – hodnocení, zkušenosti“. Ano, 16.6.2019 uplynul druhý rok od mého startu s investováním na P2P půjčkách na platformě mintos.com. První článek o prvním roku investování na této platformě si můžete přečíst zde :). Přestože od tohoto data uplynulo již dost času, dovolím si krátký článek se zhodnocením napsat. Doplním ho samozřejmě i o aktuální stav, tj. k dnešnímu dni :).

Co ty P2P půjčky vlastně jsou? Laicky řečeno, lidé “investoři” půjčují své vlastní prostředky zájemcům o úvěr prostřednictvím zprostředkovatele, v tomto případě Mintos.com. Pokud Vás tato forma investic  trochu zaujala, doporučuji vám v rychlosti přečíst alespoň základy na wikipedii.

  • 1.rok investování zisk 423,24 EUR, na CZK cca. 10 881,50 Kč (kurz 25,71).
  • 2.rok investování zisk 550,68 EUR, na CZK cca. 13 846,85 Kč (kurz 25,15).

Upozorňuji, nejsem finanční poradce a tento článek neslouží jako finanční poradenství, jedná se pouze o můj subjektivní názor.

Skladba zisků v tomto roce byla následující:

  1. Obdržený úrok –  415,35 EUR
  2. Obdržené poplatky z prodlení – 3,08 EUR
  3. Výnos z úroku při odkoupení zpět – 73,34 EUR
  4. Sleva/Přirážka transakce na Sekundárním trhu – 58,91 EUR

Z toho seznamu je viditelné, že nejvíce zisku plynulo z úroků ze zakoupených participací 415,35 EUR. Pár drobných přiteklo z poplatků z prodlení 3,08 EUR, bohužel však většina poskytovatelů na platformě nepočítá tyto poplatky svým věřitelům, nebo si je možná nechávají pro sebe, těžko soudit. V každém případě sehnat půjčku s garancí zpětného vykoupení a navíc s poplatky z prodlení je v podstatě pomalu nemožné. Třetí zisk je výnos z participací, které byly nazpět odkoupeny, tj. došlo k jejich předčasnému splacení 73,34 EUR. Nejčastější k předčasnému splacení vede, když dojde ve smluvních podmínkách s věřitelem ke změně, tj. například dlužník si protáhne dobu splácení, eventuálně naopak celý svůj dluh předčasně uhradí. Poslední je zisk z nákupu na sekundárním trhu 58,91 EUR, kdy je možné v rámci sekundárního trhu získat půjčky od ostatních investorů se slevou. Nejčastější důvody prodeje ze strany investorů jsou například, že půjčka je zesplatněna a investor nemá trpělivost, jak bude probíhat vymáhání a raději se půjčky zbaví se slevou, nebo druhým příkladem je, pokud investor chce rychle získat zpět své investice, tak prodá zdravé půjčky s mírnou slevou např. -0.01%, kdy ostatní investoři mohou tímto při větších objemech nákupu získat pár EUR k dobru navíc. Osobně jsem taky několikrát z tohoto důvodu nakupoval na sekundárním trhu. Navíc jako investor chci podpořit vyšší likviditu trhu. Třeba taky přijde doba, kdy budu potřebovat získat své investované prostředky zpět rychlejším způsobem, než-li čekáním na řádného splacení.

Jo a abych nezapomněl, v druhém roce investování jsem navýšil základní kapitál asi o 582 EUR tj. nějakých 15 tisíc CZK. Takže vlastně článek by se nyní měl jmenovat Můj druhý rok a 115 tis. na mintos.com – hodnocení, zkušenosti, tak jen takový detail. 🙂

Registrovat se na Mintos s 1% bonusem

V druhém roce má strategie byla trochu umírněnější, dá-li se to tak nazvat, než v předešlém roce, kdy jsem investoval hodně do dlouhodobých půjček, především z důvodu, abych získal nárok na bonusy z kampaní. Tyto kampaně investorům vracely procentuální část investic, pokud investice byla do půjček se splatností nad čtyři a více let. Bohužel, v tomto investičním roce „16.6-2018-16.6.2019“ takových kampaní bylo jako šafránu, jinými slovy opravdu málo. Mým novým cílem bylo především snížit vážený průměr zbývající doby splácení. Dle druhého grafu níže je zřetelné, že tento vážený průměr byl na začátku poměrně vysoký. Škoda, že jsem před rokem neudělal screen i s hodnotou, ale mám dojem, že to bylo okolo 42 měsíců. K dnešnímu dni je naopak první graf, který zobrazuje hodnotu 10 měsíců a 9 dní. Pro představu, kdybych vypnul autoinvest, tak zhruba tato doba by odpovídala návratu všech financí zpět na investiční účet. I na první pohled je viditelný důvod, kdy v předešlém roce bylo v mém držení mnoho půjček se spatností mezi 0-24 měsíci,  především pak mezi 54 až 72 měsíci – kvůli výše zmíněným kampaním. Dnes naopak je většina půjček držena do max. splatností 18 měsíců. Důvodem bylo z mé strany zvýšit fluktuaci půjček. Raději točit hodně půjček na krátkou dobu, než-li točit málo půjček na dlouhou dobu. Zastávám názor, že bere-li si člověk na dlouhou dobu, můžu do splácení zasáhnout až přespříliš mnoho faktorů, bere-li si naopak na krátkou dobu, např. do 2 let, je menší pravděpodobnost, že se tyto faktory stihnou projevit. Samozřejmě, je to jen můj subjektivní názor, mohu plést a zcela jistě existují krátkodobé půjčky, které jsou mnohem nebezpečnější na zesplatnění, než ty dlouhodobé. Kolem a kolem, stále přeci jen nakupuji půjčky s garancí zpětného odkupu ze strany poskytovatele půjčky, takže se zesplatněním není třeba až takto zabývat. Spíše bych doporučil dávat si pozor od jakého poskytovatele půjčky nakupujete, ale k tomu více v článku „Jak začít vydělávat krok za krokem na mintos.com – 2.část„.

 

2 rok – 16.6-2018 až 16.6.2019

1 rok – 16.6-2017 až 16.6.2018

Pár koláčů na závěr aneb koláče má každý investor rád:

Shrnutí mého portfolia z koláčů. Nejvíce půjček mám v držení od společnosti Mogo, bavíme se tedy o autopůjčkách. Většina půjček nemá problém se splácením tj. příjmy z nich jsou bez prodlení. Tyto půjčky jsou nejčastěji poskytnuty v Pobaltský zemích a téměř všechny mají garanci zpětného odkupu. Maximální doba splácení je do jednoho roku a aktuální roční výnosové procento je krásných 10.79% 🙂

Investujte vždy s rozumem a pouze volné prostředky, které si můžete dovolit postrádat.

 

A jak si vedu dnes?

Na mintos.com jsem od 16.června 2019 opět vložil další EURa navíc. Příští hodnocení by tak již postrádalo původní smysl článku, tj. co udělá 100 tis. Kč na této P2P platformě. Z tohoto důvodu již nebudu publikovat další článek. Nebojte se však, že bych zcela přestal… budu pokračovat v sérii „Jak začít vydělávat krok za krokem na mintos.com„. V každém případě má stávající strategie je investovat do krátkodobých půjček s garancí zpětného odkoupení od poskytovatelů s ratingem A+, A a A-.  Zároveň doporučuji si přečíst zajímavý článek na téma – „Jak vybrat poskytovatele půjček u Mintos?“ ze stránek osobnizkusenosti.cz.

Zároveň jsem začal každý měsíc vybírat výnosy z úroků, které investuji do jiných investičních instrumentů např. do crowdcube.com, což je investování do startupů, nebo do bondster.cz (aktuální očekávaná výnosnost 12,16%), kde lze taktéž investovat v EUR 😉

 

Seznam doposud publikovaných článků pro mintos.com:

 

Zaujal-li Vás tento článek a chcete se dozvědět o příštích?

Sledujte mně na Google+ https://plus.google.com/u/0/+JanZítko