Vážení návštěvníci blogu,

v první části „Jak začít vydělávat krok za krokem na mintos.com – 1.část“ této mini-série jsem Vám dal pár příkladů zhodnocování peněz za pomocí různých dostupných instrumentů. Zároveň jsme se do P2P platformy zaregistrovali a řekli si, jak poslat na účet své první peníze.

Dnes Vám doporučím poskytovatele půjček do kterých investuji já, řekneme si něco málo o jednotlivých typech půjček a prozradím, jak správně nastavit auto invest, aby jste nemuseli být neustále online a odchytávat půjčky manuálně. Samozřejmě prozradím i nastavení mého aktuálního auto investu a zdůvodním, proč jsem si ho tak nastavil.

Upozorňuji nejsem finanční poradce a tento článek neslouží jako finanční poradenství, jedná se pouze o můj subjektivní názor.

Aktuálně, když píšu tento článek, je na primárním trhu přes 252 tis. půjček a na sekundárním přes 380 tis. půjček. Je zcela samozřejmé, že takto obrovské množství půjček je potřeba dle něčeho třídit tak, aby i méně znalý investor dokázal rozpoznat, do čeho to vlastně investuje své vlastní prostředky. A proto rozlišujeme základní typy půjček:

  • Hypotéční úvěry „úvěry na zajištění bydlení a rekonstrukce bydlení“;
  • Půjčky na automobily „způsob financování vlastního vozidla“
  • Financování faktur „množství firem má problém s platební morálkou svých klientů a tak překlenovací období může řešit půjčkou na financování faktur tak, aby se sami nestali nespolehlivými plátci“
  • Podnikatelské úvěry „slouží především k nákupu inovací, eventuálně pro rozšíření stávající výroby“
  • Krátkodobá půjčka „půjčky do 30 dní splatnosti, většinou si je půjčují lidé, kteří nevyšli s výplatou a zastihla je nějaká potřeba“
  • Osobní půjčky „půjčky spotřebitelské, nejčastějším důvodem je financování např. spotřební elektroniky“
  • Zemědělské úvěry „jak už z názvu vypovídá, jedná se o úvěry poskytované hospodářům např. na nákup osiva, zemědělských strojů, apod.“

Podíváte-li se na mintos statistiky zjistíte, že více než 53% všech prostředků k financování jsou půjčky poskytnuté z kategorie Osobní půjčky, následují Krátkodobé půjčky s téměř 29% a Auto půjčky 14%, všechny ostatní typy si pak rozdělují zbylá 4%. Z výše uvedeného vyplývá, že na mintosu půjčujete především lidem, kteří primárně nevycházejí s vlastními prostředky a nebo nakupují nad rámec svých možností. Jsem vcelku rád, že ve třetí skupině jsou alespoň Auto půjčky, pro které mám jako pro jedny z mála pochopení.

Půjčky se samozřejmě dále dělí dle měny (12), země (33), kde je půjčka poskytována, poskytovatele půjčky (68), Mintos ratingu, délky investice a spoustě dalších parametrů od LTV, RPSN, způsobu splácení „částečné, úplné, pouze úroky, jednorázové (Bullet)“ atd..

A v tom všem, aby se člověk vyznal. Naštěstí existuje něco jako Mintos rating, kdy společnost Mintos prostřednictvím svých expertů provádí analýzu jednotlivých poskytovatelů půjček a zaměřuje se především na finanční hodnocení a provozní stabilitu těchto poskytovatelů. Upřímně mi přijde, že toto je to hlavní, co by každého investora mělo primárně zajímat. Domnívám se totiž, že to, jak daná společnost funguje, může mít pak vliv i na to, jaké a komu půjčky poskytuje. Je-li společnost zdravá, určitě nemá ve svém zájmu půjčit za každou cenu, ale naopak si pečlivě vybírá komu úvěr poskytnout a komu ne. V samotném důsledku jde přeci o to, aby společnost měla zisk a nemusela naopak neustále sanovat nespolehlivé plátce ze svého. Z toho důvodu investuji primárně do půjček poskytovaných společnostmi v ratingu A+, A a A-. Samozřejmě z dřívějších dob držím i nějaké Béčkové, avšak v poslední době se jich snažím zbavit i za cenu mírné slevy na sekundárním trhu.

Takže abych to shrnul, doporučuji dle typu půjčky investovat do Auto půjček, eventuálně zbylých 4%, ideálně pouze do poskytovatelů půjček mající vysoké hodnocení mintos ratingu.

Opět příklad z mého portfolia. K dnešnímu dni držím pouze 39 krátkodobých a osobních půjček a zbylé půjčky tj. 253 jsou 232 auto půjčky a 21 ze zmiňovaných 4% ostatních typů. Samozřejmě, jak jsme psal výše, postupně se zbavuji jak horších ratingů, tak těchto krátkodobých a osobních půjček.

Ještě bych rád zmínil, že investuji primárně v EUR, ostatní měny neznám, nerozumím jim a vzhledem k tomu, že žiji v Evropě, mám přeci jen větší důvěru v euro než např. v gruzínské lari nebo snad kazachstánské tenge. Samozřejmě pro ty odvážnější z Vás je možné v těchto měnách přijít k většímu výnosu, otázka však je, za jaké riziko. V tomhle již však opravdu nedokáži pomoct. Rád bych samozřejmě investoval i v domácí měně, ale nabídka je velice slabá a proto investuji v CZK pouze na Bondster a Zonky. Investicích v amerických dolarech je bohužel na tržišti taky jako šafránů.

Auto Invest – co to vlastně je? Nehledejte v tom žádnou složitost, není to nic jiného, než Vámi nadefinovaný robot dle parametrů „viz. typy půjček, měny, poskytovatelé, apod.  jak jsem popisoval výše“, který investuje na primárním nebo sekundárním tržišti automaticky, bez toho, aniž by jste museli být neustále u počítače a manuálně hlídat půjčky, které by odpovídaly Vaší představě. Je to velký pomocník a vlastně jinak než přes něj dnes již neinvestuji. Na začátku jsem samozřejmě pár půjček manuálně vyhledal dle kritérií a investici manuálně provedl. Možná bych doporučil každému nováčkovi, alespoň pro seznámení se s prostředím mintos, aby pár takových investic vyzkoušel. Reálně se však domnívám, že dříve či později každý investor myslící investování vážně skončí u nastaveného auto investu. Co se týká novinky, tj. služby Invest & Access, opět nejsem ze své pozice schopný poradit, doposud jsem nepoužil. Věřím svým strategiím a intuici, než-li strategii někým na pozadí definovanou, byť zaměstnanci mintosu.

Auto Invest naleznete v horním menu pod položkou Investovat na druhé pozici, právě za novinkou Invest & Access. Vytvořit si nového robota je velmi jednoduché, stačí kliknout na modré tlačítko Vytvořte si nové portfolio Auto Invest. Kliknutím se zobrazí obrazovka, kde již velmi jednoduše vybíráte z parametrů, do kterých má Váš nový robot investovat. Celé prostředí je v češtině, tak Vám nebude dělat problém s v něm vyznat. Robotů lze mít aktivních více, nebo je možné je různě dle potřeb pozastavovat. Za sebe držím pouze jednoho robota, kterému jsem dal zkrátka parametry, které odpovídají mému přesvědčení a nechávám ho v klidu běžet již několikátý měsíc bez většího zásahu. A tím se dostáváme k poslední kapitole tohoto článku, kterou jsem Vám slíbil a to je přesné nastavení mého aktivního auto investu.

Investuji tedy výhradně do půjček v EUR, zároveň dbám na to, aby poskytovatel půjček měl minimálně rating A-, ideálně A a A+. Max. doba půjčky nesmí přesáhnout 12 měs. a její úrokové zhodnocení  začíná na 9% a nastavuji do max. procent tj.20,5%.  Samozřejmě využívám i garanci zpětného odkoupení, kdy půjčka, pokud je více než 60 dní po splatnosti, je od Vás za plnou cenu od poskytovatele půjčky vykoupena. Aktuálně mému robotu odpovídá cca 77 půjček, což je poměrně málo, avšak zatím se mi nestalo, že bych neměl do čeho investovat, možná se tak stane po vydání tohoto článku :). V příštím článku rozebereme výpis účtu a výběr peněz zpět na Váš bankovní účet.

A co naposledy? Pokud jste se ještě doposud neregistrovali, požádám Vás o registraci prostřednictvím TOHOTO ODKAZU dostanete navíc BONUS 1% z Vámi proinvestované částky, který obdržíte na konci 30 dne, následovně 60 dne a 90 dne Vašeho investování ! Samozřejmě i já dostanu stejný bonus, takže tímto děkuji všem, kteří registraci provedou, prostřednictvím mého odkazu.

 

Pokud jste nečetli první díl, naleznete ho pod článkem „Jak začít vydělávat krok za krokem na mintos.com – 1.část“ zde na webu.