Vážení návštěvníci blogu,

vzhledem k velkému úspěchu mého předchozího článku „Můj první rok a 100tis. na Mintos.com – hodnocení, zkušenosti“  jsem se rozhodl sepsat sérii mini článků na téma investování krok za krokem na P2P platformě mintos.com. Cílem těchto článků bude, především vám, začínajícím investorům, neboť „učený z nebe nespadl a já sám jsem o investování na P2P platformách načetl desítky článků a strávil mnoha hodin na různých investorských diskuzí, než jsem se reálně pustil do investování„, blíže představit tuto platformu a ukázat, že investovat dnes může opravdu každý. Naštěstí již dávno neplatí pravidla, že investice jsou výsada pro horních 10 tis. a neplatí ani to, že chcete-li zajímavé zhodnocení, potřebujete bezpodmínečně počáteční kapitál ve výši stovek tisíc nebo snad miliónu. Dnes je investování natolik dostupné, že stačí mít chytré zařízení s přístupem na internet a celou investici můžete provést jednoduše z pohodlí vašeho domova za pár sekund. A počáteční kapitál? Samozřejmě hraje svoji roli. S čím větší částkou začnete, tím rychleji se začnou rozbíhat kolečka vašeho výdělku, nicméně se domnívám, že mnohem důležitější je z investování udělat rutinu, tj. naučit se zvyku dávat pravidelně určitý finanční obnos stranou. V samotném výsledku stačí posílat pár stovek, eventuálně pár tisícovek, měsíčně a složené úrokování v zajímavém úrokovém zhodnocení vám dokáže brzy vytvořit úsměv na tváři.

Upozorňuji nejsem finanční poradce a tento článek neslouží jako finanční poradenství, jedná se pouze o můj subjektivní názor.

Příklad P2P investice: Počáteční vklad 10 000 Kč, měsíční úložka 1 000 Kč, zhodnocení 12% , doba investice 6 let „jako např. stavební spoření“. Výsledek za 6 let – ze svého dáte stranou 82 000 Kč a k tomu dostanete 41 342 Kč jako úrok tj. téměř polovina Vašeho vkladu! Ano, samozřejmě úrok je třeba zdanit, ale o tom více v dalším článku.

Příklad Stavební spoření: Počáteční vklad 10 000 Kč, měsíční úložka 1 000 Kč, zhodnocení 1% + státní podpora, doba spoření 6 let. Výsledek za 6 let- ze svého dáte stranou 82 000 Kč a k tomu dostanete 2 902 Kč úroky, státní podporu 8 234 Kč tj.  výsledek  11 136 Kč plus musíte samozřejmě opět úrok zdanit!  Bráno na základě stavebního spoření od Modré pyramidy, kde jsem sám mnoho let spořil.

Příklad Spořící účet: Počáteční vklad 10 000 Kč, měsíční úložka 1 000 Kč, zhodnocení 0,8 %, doba spoření 6 let. Výsledek za 6 let – ze svého dáte stranou 82 000 Kč a k tomu obdržíte 2 217 Kč. Vybrán nejlepší spořící účet dle portálu uspořeno.cz „Equa bank Spořicí účet HIT s 0,8%“ .

Pro začátek jsem chtěl ukázat pár příkladu z reálného spoření „opět vycházím z osobních zkušeností„. Stejná částka tj. 82 000 Kč se může za 6 let tak markantně lišit v potencionálním výdělku, až se tomu samotnému člověku nechce věřit. Přijde mi vyloženě hřích a proti všem zásadám zhodnocování peněz využívat tak běžného a nudného instrumentu jako je spořící účet, nemyslíte?  Mít 41 342 Kč nebo 2 217 Kč? Odpověď není třeba.

Pojďme se tedy společně krok za krokem podívat jak začít a nechat konečně jednou pracovat taky peníze pro vás. Pro zajímavost mé aktuální zhodnocení je 13.12% na jednom účtu a 12.58% na druhém firemním mintos účtu.

ZAČÍNÁME INVESTOVAT – PRVNÍ KROK REGISTRACE

Prvním krokem k úspěšnému investování je, jak už to bývá všude zvykem, nutnost registrace. Nebojte, stačí vyplnit jen pár osobních údajů a za malý moment budete vpuštěni na váš úvodní Dashboard tj. úvodní obrazovku investorského účtu. Ale pěkně popořadě, v první fázi je nutné zvolit si, zda-li budete investovat jako fyzická osoba „jednotlivec“ nebo budete investovat peníze prostřednictvím např. Vaší společnosti „firmy“. Varianty se v úvodní registraci liší jen v tom, že v případě investice za společnost vyplňujete navíc n

  • Vklady – Poskytne Vám informace o finančních prostředcích, které jste vložili na Váš investorský účet.
  • Úspěšný výběr – Poskytne Vám informaci, jakmile Váš výběr byl úspěšně zpracován.
  • Bonusová platba – Poskytne Vám informaci o bonusové platbě, která může pocházet z poslání odkazu Vašemu příteli nebo cashback kampaně na vrácení části investovaných peněz nebo z Vaší registrace pomocí affiliate programu.
  • Novinky – Mintos.com Vám bude zasílat novinky, které budou zahrnovat aktuality, jako jsou nové funkce a vývoj na tržišti, oznámení, jakmile se objeví nový poskytovatel půjček, typ půjček nebo bude přidána nová měna na Mintos. Jako doplněk budete také dostávat cenný obsah, který vylepší Vaši investiční zkušenost.

PRVNÍ VLOŽENÍ PENĚZ NA INVESTORSKÝ ÚČET

Druhým krokem po úspěšné registraci je nahrání finančních prostředků na Váš investorský účet. Pokud jste již tak neučinili prostřednictvím předešlého 3 krokového postupu. Pokud ne, nevadí.  V hlavním menu je poslední položka s názvem Vklad/Výběr/FX angl. „Deposit/Withdraw/FX“ kdy FX zde reprezentuje směnárnu.

Vklad – v první volbě vyberete, jakou měnu si přejete na účet vložit, tzn. máte-li ve Vaší bance účet v Eurech,  zvolíte EUR, následovně si vyberte, zda-li preferujete využít klasický bankovní převod nebo pro odborně zdatnější lze využít některého z online poskytovatelů platebních služeb „TransferWise, paySera, currencycloud, currencyfair“.

Já osobně jsem provedl vklad v českých korunách CZK a poslal je prostřednictvím bankovního převodu na účet České Spořitelny. Stačí pouze vyplnit správně číslo bankovního účtu a následovně nezapomenout na nejdůležitější věc!! Vyplnit do poznámky pro příjemce „komentáře“ SVÉ unikátní ID číslo investora viz. červená šipka – toto je např. mé číslo investora, vy budete mít jiné! zkopírujte ho v celém tvaru vč. slova Investor „zkopírování provedeme např. kliknutí na šedivou ikonu papírů, tím uvedený údaj zkopírujete do mezipaměti“.

Společnost Mintos zpracuje vaši platbu a vloží finanční prostředky na váš investorský účet zhruba do 1 až 2 pracovních dnů. Jakmile budou finanční prostředky vloženy na váš účet, obdržíte oznámení e-mailem a můžete hned začít investovat.

MÁM PENÍZE NA ÚČTU A CO TEĎ?

Úloha má nyní pouze dvě řešení, první je, že investujete rovnou v té měně, kterou jste si poslali na účet. Druhá možnost je využít směnárnu a převést si stávající měnu na jinou vámi požadovanou. Osobně jsem převedl české koruny na EURA přímo prostřednictvím mintos směnárny. Poplatek za převod z CZK na EUR je 0.70%, pro orientaci 100 000 Kč převést na EUR Vás bude stát 700 Kč.  K výměně vašich peněz z jedné měny do druhé je použit směnný kurz střed. Směnný kurz střed je považován za nejspravedlivější směnný kurz. Takže nyní máte na účtu peníze a v měně, ve které chcete investovat…

V příštím článku si ukážeme, jak investovat první peníze, doporučím Vám poskytovatele půjček do kterých investuji já, řekneme si něco málo o jednotlivých typech půjček a když toho nebude hodně, napíšu Vám jak nastavit správně autoinvest, aby jste nemuseli být neustále online. V případě dotazů neváhejte psát níže do komentářů, budu se Vám  snažit co nejdříve odpovědět.

Rizika spojená s investováním na mintos.com jsem zmínil v předešlém článku – „Můj první rok a 100tis. na Mintos.com – hodnocení, zkušenosti„. Doporučuji taktéž přečíst…

Do příštího článku máte jen dva úkoly, první úkol je registrovat se a druhý je poslat na váš investorský účet částku k investování.  Provedete-li registraci prostřednictvím tohoto ODKAZU dostanete navíc BONUS 1% z Vámi proinvestované částky, který obdržíte na konci 30 dne, následovně 60 dne a 90 dne Vašeho investování !