V prvé řadě je nutné navštívit váš živnostenský úřad a ohlásit vaší plánovanou činnost, stačí si vzít občanku a 1000 Kč a následovně zaškrtat ve formuláři, který dostanete seznam činností, které si přejete vykonávat.

// 1000 Kč stojí tolik činností, kolik si jen vyberete… neplatíte jako dřív za každou činnost 1000 Kč

Zhruba během tří dnů, by měl být Výpis z živnostenského rejstříku k vyzvednutí opět na živnostenském  úřadě. Nyní je třeba udělat menší kolečko po úřadech. Ještě než se vydáte na úřad, zvažte jestli nepotřebujete podnikatelský účet u banky. Neboť těžko asi budete vybírat peníze vždy hotově. Tzn. doporučuji si založit podnikatelský účet. Vybírejte poctivě, nabídek na trhu je víc než dost. Za sebe doporučuji nejlépe vybrat banku, kde není třeba platit zbytečné poplatky. Většina bank v dnešní době umožňuje podat žádost skrz internet, vyplníte kontaktní údaje, IČ ( Identifikační číslo – IČO ) a předmět podnikání a vyberete si místo k podpisu smlouvy. Pracovníci bank, Vás budou kontaktovat téměř následovně. S nimi už se domluvíte na přesným dnu a čase podpisu smlouvy.

Nyní je třeba podniknout výše zmíněné úřední kolečko. Od vzniku živnosti je ze zákona daná ohlašovací povinnost, která by měla být snad do 8 dnů splněna. Doporučuji to oběhnout hned a vše najednou, jakmile budete mít v ruce Výpis z živnostenského rejstříku a číslo podnikatelského učtu. Je třeba se dostavit na Finanční úřad, kde společně s úřednicí či sám vyplníte přiznání k dani, do čtrnácti dnů by vám mělo dorazit písemně přihlášení ( pokud jste student, tak potvrzení o studium není nutné.. bude potřeba až při odevzdání daňového přiznání ). Následuje cesta na Okresní správu sociálního zabezpečení OSSZ , kde ohlásíte svojí činnost vyplníte formulář, předložíte občanský průkaz a výpis z živnostenského rejstříku či předložíte potvrzení o studiu. Poslední cesta vede na vaší Zdravotnickou pojišťovnu, kde postup je obdobný jako u OSSZ.

// psal jsem tento článek jako návod, spíše je určen studentům jako jsem já, nevím přesně jestli v případě hlavní činnosti podnikání není něco jinak, neboť jako studenti máme podnikání jako vedlejší činnost.

// v případě  OSSZ neplatíme první rok žádné platby na pojistné, další rok to bude dle našich příjmů, opět asi pro studenty 😉

Závěrem přeji mnoho úspěchu v počátku podnikání.

V případě zájmu žádejte více informací na stránkách www.ucetnictvi-servis.cz . Na stránkách naleznete Poradnu, kde Vám rádi zodpoví Vaše dotazy.

 Helena Zítková - Učetnictví servis