Bude to bez jednoho měsíce téměř rok, co jsem si založil živnostenské oprávnění. Rád bych tímto článkem opět trochu napomohl, začínajícím podnikatelům ( především, pak studentům, kteří v sobě naleznou tu odvahu a pustí se za svými cíli ) . Jaký rok to tedy byl? Co přinesl a co vzal? Je duben, blíží se tolik podnikateli neoblíbený Březen. Proč? Co nás čeká? Jak na to? To vše a více v tomto článku 😉

  • Podnikat?

Kdyby se mě dnes někdo zeptal na otázku, zda-li si myslím, že jsem udělal správně a pustil se do výdělku na vlastní triko? Jednoznačně a bez zaváhání bych odpověděl, že to byla jedna z nejlepších voleb, kterou jsem v životě dosud udělal. Ano, možná  to zní teď hodně růžově. Samozřejmě, vždy by vše mohlo vycházet lépe, ale proč se tím trápit. Doporučuji spíš energii věnovat do dalších bojů s realitou, aby to jednou eventuálně růžové opravdu bylo. Dost fylozofických úvah. Zpátky k tématu. Podnikat? URČITÉ !

  • Co mi podnikání dalo a co vzalo?

Podnikání není jen o to, říct jsem podnikatelem a oni prachy už přijdou sami. Podnikání je o vlastní odhodlanosti vydělat sám na sebe a samozřejmě taky o dosaženího kouzelného slovíčka = zisku . Když to člověk myslí vážně, musí tomu odevzdat spoustu energie alias práce a času. Musí mít vlastnosti jako trpělivost, odhodlání a hlavně věřit své vizi v lepší zítřky, díky své dobře odvedenné práci.  Takže shrneme to, sebere Vám to zajisté hromadu času, tzn. né času kdy budete dělat, že děláte.. ale času kdy opravdu děláte, neboť výsledek je většinou přímo uměrný tomu co jak moc děláte. Co Vám to dá? Kontakty, kontakty a kontakty… jj a vlastně peníze 🙂 . Proč tolikrát kontakty? Je to dle mého názoru jedna z nejpřínosnějších věcí v podnikání. Setkáváte se s lidmi, stále s novými a novými. Komunikujete, učíte se pohybovat  ve společnosti. Sháníte, zařizujete a vše na vlastní triko, nikdo není nad Vámi. Komunikujete a prezentujete svojí osobu. Rozvíjíte své zkušenosti a vystupování, zkrátka se učíte pohybovat v tomto světě. Z vlastních zkušeností, jsem díky podnikání poznal desítky lidí. Každý z nich, mě svým způsobem posunul o kousek dál. Peníze? Ano, vydělal jsem.. né hodně, né málo.. na studenta VŠ pěkné kapesné, které bych asi za pomocí brigád těžko dosáhnul.

  • Březen = “ Noční můra pro každého podnikatele „

Proč tomu tak je? To je to opravdu tak hrozné? Co je třeba překousnout a podniknout? Odpověď je jednoduchá. Je to měsíc, kdy celoroční snaha je završena odevzdáním ( přiznáním se k dani ) příslušné částky pro dobro  společnosti ( toto by byl dlouhý článek  sám o sobě , proto mě omluvte a pomineme to ). Hezky řečeno. Přesněji nejpozději do 31.března musíte  tedy odevzdat své daňové přiznání na Finanční úřad ( pokud máte svého daňového poradce, toto datum se dá posunout ) .  Kolik budete odvádět záleží logicky na tom kolik jste vydělali, dále zda-li uplatňujete náklady pomocí výdajových dokladů  ( zakoupenné věci k podniku potřebné ) nebo zda-li využijete paušalní odvod, který je 60% u řemeslných dokonce 80%  ( jinak řečeno, vezmete vaše příjmy a odečtete z nich 60% , výsledných 40% je základ pro Vaši daň ) . Dále na těchto 40% můžete uplatnit různé slevy např. student si může odečíst 4 020 Kč za rok, držitel ZTP/P  až 16 140 Kč za rok atd… po uplatnění všech těchto slev, nám vyjde částka a 15% z této částky musíme odevzdat Finačnímu úřadu.  Já osobně jsem využil druhý způsob, tzn. paušalní náklady.Peníze je třeba zaplatit též do 31.března !

To je jako Vše ?? ne kéž by…. přichází, zdravotní a sociální, kámen úrazu… ale o tom až zase v dalším článku…