Vážení návštěvníci blogu,
ze všech stran se na nás valí, že jsme na vrcholu hospodářského cyklu a nejde jít už nikam jinam než dolu. Nejsem ani ekonom, ani politik mající zákulisní informace, jsem pouhý drobný investor, který by rád přečkal predikovanou krizi nejlépe s čistím štítem. Dle všech předpovědí by měla krize přijít mezi roky 2019-2020, kdy 2019 by se měla začít postupně projevovat a 2020 propuknout recese obdobná, ne-li horší té, která svět potkala v roce 2008. Nevím, co je na čem pravdy, ale vím, že štěstí přeje připraveným a proto i já začal včas uvažovat, jak upravit svoji finanční strategii na P2P platformách pro investování na příštích pár měsíců tak, abych nebyl zaskočen případnými ztrátami.
Můj laický pohled na krizi je následující. Úrokové míry jdou nahoru, aby se nepřehřívala ekonomika a vzhledem k tomu, že jdou nahoru, lidé nejsou plně schopni dostat svých závazků a zároveň omezují spotřebu. To naopak táhne firmy dolů, protože nemají dostatečný odbyt, což vede k prohlubování krize, neboť firmy musí propouštět a to opět způsobuje, že propuštění nejsou schopni splácet své závazky. A komu půjčujeme své peníze? Ano, lidem a firmám na jejich závazky, tj. dle mého názoru krizi pocítíme velmi tvrdě, pokud skutečně přijde. Není otázkou, zda-li krize přijde, ale otázkou je KDY se tak stane.
Vzhledem k výše uvedenému jsem se rozhodl upravit svoji investiční strategii na platformách, kde momentálně investuji, tj. Zonky, Bondster a Mintos. Tuto strategii bych Vám rád nyní představil, samozřejmě nejsem finanční poradce a ani nikterak není v mé moci zaručit, že tato strategie bude pro Vás s příchodem krize spásná. Berte to spíše jen jako můj typ a zkuste ho obohatit o své vlastní zkušenosti.
Zonky – Začněte investovat na Zonky ještě dnes – registrace ZDE
Strategie je poměrně jednoduchá, mám nastavený autoinvest „Zonkoid“ do pojištěných půjček do max. doby splatnosti 36 měs. u ratingu A**, A* a A++ . Jinými slovy snažím se investovat do krátkodobých půjček s pozitivním rattingem, za cenu nižšího úroku a zároveň vkládám naděje, že slovo pojištění ze strany Zonky taktéž má svůj význam. Do rattingu A**, A* a A++ investuji od doby, kdy došlo k navýšení investorských poplatků tj. někdy od září 2017 a do půjček s pojištěním, hned jak o tuto nabídku rozšířilo Zonky své portfolio tj. od dubna 2018. Aktuální výnos portfolia je 7,8% a očekávaná 5,5%.
Bondster – Začnete investovat na Bonster ještě dnes – registrace ZDE BONUS při využití promo kódu 1719
Zde je to velmi jednoduché, investuji převážně do půjček s garancí zpětného vykoupení a garancí likvidity. Samozřejmě Bondster umožňuje u všech půjček i předčasně vystoupit z investice a to za poplatek 1% ze zbývající části participace. Při investování si důkladně zjistěte, jaká je minimální doba investice tj. po kolika měsících je možné z investice vystoupit, nejčastěji jsou to 3 varianty 6 měsíců, 12 měsíců a bez omezení, kdy bez omezení jsou půjčky mající garance zpětného vykoupení a likvidity. Podívám-li se na své portfólio, vidím, že jsem schopný odstoupit ze všech participací nejpozději 13.července 2019. Má aktuální strategie je do konce roku vstupovat max. do půjček s možností vystoupení do 6 měsíců a nejlépe od nového roku pouze do půjček s garancí zpětného vykoupení a garancí likvidity i za cenu nižších výnosů tak, abych měl jistotu, že nejpozději v 1/2 – 2019 jsem schopen ze dne na den vystoupit i za cenu 1% ztráty ze všech držených participací. Očekávaná výnosnost portfolia je aktuálně 7,39 %.
Mintos.com – Začněte investovat na Mintos.com s 1% bonusem ještě dnes – registrace ZDE
Stejně jako výše, nastavil jsem autoinvest na investování do půjček s garancí zpětného vykoupení a zároveň už dále neinvestuji do půjček, které mají splatnost větší než 8 měs. Aktuálně můj průměr splatnosti je 22 měsíců a 12 dní. Cílem je nyní tento průměr postupně co nejvíce snížit, nejlépe někam mezi hodnoty 6 – 12 měsíců tj. mluvíme o průměrné době, za kterou jste schopný otočit všechny držené participace. Vzhledem k tomu, že mintos nedávno začal používat vlastní ratting pro hodnocení rizik u jednotlivých poskytovatelů, investuji pouze u poskytovatelů mající tento ratting na nejlepší hodnoty, tedy A nebo A-, přesněji řečeno, věřím těmto společnostem – assa, banknote, credissimo, mogo, placet group a vizia. Zemi ani typ půjčky aktuálně neřeším, investuji pouze v EUR. Od nového roku, tj. od začátku 2019, mám v plánu reinvestovat do půjček s max. délkou splatnosti 6 měs. a dle situace zvážím i pozastavení reinvestování, eventuálně postupné zadržování kapitálu na účtu a mimo něj. Aktuální roční výnosové procento 12.64%.
Popsal jsem Vám moji aktuálně používanou investiční strategii pro jednotlivé P2P platformy určené k investování. Jak je na první pohled viditelné, postupně se snažím celé portfolio přenést více do konzervativního režimu a využít na maximum veškeré garance jednotlivých platforem i za cenu snížení potencionálního výdělku. Zároveň se snažím vyvarovat investic do dlouhodobých půjček a soustřeďuji se především na půjčky se splatností max. do jednoho roku, u Zonky pak trochu déle.
Samozřejmě nejdůležitějším pravidlem v investování je správně diverzifikovat, tj. nemít peníze pouze na jednom jediném místě. Snažte se diverzifikovat své investice nejen v rámci investování u různých služeb P2P pro investování, ale i v rámci jiných produktů, jako jsou akcie, termínované vklady, spořící účty, stavební spoření, komodity nebo třeba i nemovitosti.
V každém případě Vám všem přeji pevné nervy a pevně věřím, že přečkáme nadcházející krizi tak, jako jsme přečkali tu poslední. Na tu poslední nebyla pomalu šance se připravit, na tuhle tu šanci máme 😉 a jak svá portfolia připravujete na krizi vy? Klidně zanechte komentář níže! Děkuji.
Mluvite o diverzifikaci. Tak jak mate diverzifikovano?
Castky netreba, jen procenta. P2P a zbytek.
Jinak souhlasim, uroky stoupaji. Mam 1,5 na sporaku bez limitu vkladu, 1,79 na terminaku na 2 roky. Jen Zonky na to nereaguje s nabizi pujcky s nesmyslne nizkym uzokem na 72 mesicu. To dnes koupi jen blazen. Uroky pujdou nahoru. Odhaduji, ze za rok, dva budeme mit to same bez rizika na terminaku, resp. sporaku.
Vážený pane Lukáši,
děkuji Vám za komentář… souhlasím, že půjčky s nesmyslně dlouhým obdobím postrádají smysl…proto právě, navrhuji jejich nákup max. do délky 3 let. Otázka, jak se k tomu v čase postaví společnost Zonky a zda-li bude možné v rámci obchodních podmínek např. změnit úrokovou míru dlužníka ve prospěch investora, třeba z důvodu zvyšujících se úrokových sazeb ze strany ČNB. Co se týká mého rozložení, tak posílám odkaz na „stávající portfolio“ je tam 2x uveden mintos a bondster, je to z důvodu diverzifikace i na osoby „manželku“ 🙂 Samozřejmě mám v plánu pomalu zastavit investice do P2P platforem, protože v nich držím cca. polovinu investic a začít hledat i další investiční instrumenty. Nějaké nápady?
Myslím, že tu možnost zvýšit úrok u aktivních půjček už Zonky v obchodních podmínkách má. Zatím ji ale nevyužívá.
Děkuji za článek i za to, že jste se podělil o vaše rozložení portfolia. Zda se, že velmi věříte P2P (jak koukam, tak cca 60% portfolia), kde jsou zatím jen malé zkušenosti s křížový vývojem, zatímco vůbec nevěříte tradičním třída aktiv jako jsou akcie, dluhopisy a nemovitosti (napr. ETFka na REITS nebo fond). Proč tradičním aktivum nevěříte? Je to jen kvůli očekávání propadu na burze, nebo takovéhle portfolio máte i v dobach kdy akcie rostou o 10-15% rocne?
Tomas: Není to o tom, že bych tradičním aktivům nevěřil… jde spíš o to, že jim zatím zas tolik nerozumím a při poměru výnosů tradiční vs. p2p trendy jsem se začal orientovat tímto směrem. V každém případě uvědomuji si nutnost zahrnout i tradiční, takže se poohlížím po fondech, které by mě mohly zaujmout…vcelku přemýšlím o akcích firem zabývající se zpracováním a úpravou vody 🙂
Myslím, že nikdo opravdu neví, jestli nejbližší krize (aspoň na úrovni 2008 nebo víc) přijde letos nebo za 30 let. Pokud ji z nějakého důvodu čekáte v nejbližších několika málo letech, důrazně bych Vám doporučil celý svět P2P půjček postupně úplně opustit, protože budou krachovat celé P2P platformy i jednotliví poskytovatelé. O dlužnících ani nemluvě. Jedná se o velmi rizikový segment, kde se v době prosperity relativně snadno vydělává stabilních řekněme 12%, ale o to větší fíčák to bude v době krize.