Dnes ráno jsem listoval novým speciálem 21.století aneb 666 Apokalyptických vizí budoucnosti: Máme důvod se bát zítřka? naleznete tam hromadu konspiračních teorií, článků jak se naše civilizace brzy zničí, kde kdo trpí apod. nechci nic z toho brát na lehkou váhu, ale musí se to číst s určitou nadsázkou. Avšak tento článek, není o vyhubení lidstva ale o malém sloupečku na jednaosmdesáté straně tohoto časopisu. Sloupeček píše o Jeff Bullas australském spisovateli a bloggerovi věnující se médiím a digitálnímu marketingu. Uveřejnil na internetu článek, který Vám řekne jak moc v sociálních sítích lítáte 🙂 . Podívejte na níže uvedené symptomy, trpíte nějakými? Pokud ano, měli by jste začít být obezřetnější a klást si otázku, zdali již nejste závisláci.

 1. Když zapomenete Váš Iphone doma cítíte se ztracený a izolovaný od okolního světa, protože nemůžete zkontrolovat a psát nové statusy na Vašem profilu Facebooku a Twittru .
 2. Kontrolujte Váš profil na Facebooku 2o-krát za den?
 3. Pokud neobdržíte komentáře do dvanácti hodin od uveřejnění nového statusu, máte myšlenky na sebevraždu.
 4. Pokud vyrazíte na víkend bez připojení, trpte zvýšeným bušením srdce?
 5. Máte ve svém Iphonu více ikon pro sociální sítě než samotných aplikací?
 6. Stáli jste více než 24 hodin ve frontě na nový Apple Ipad, jen aby jste mohli mít Váš Facebook na větší obrazovce, zatímco budete na cestách ?
 7. Máte více online přátel než těch skutečných?
 8. Twettujete na mobilu během chůze.
 9. Ráno se přihlásíte k Facebooku dřív než si dojdete vyčistit zuby?
 10. Kontrolujete Facebook a Twitter před tím, než jdete spát?

Osobně přiznávám, že na Facebooku trávím nepřiměřeně dlouhou dobu a kdybych tuto dobu věnoval realitě, určitě budu více sociálně interaktivní než na samotné sociální síti. A na základě tohoto malého článku a svého  vlastního uvědomění jsem se rozhodl vystoupit z řady a svůj profil na Facebooku smáznout 🙂 .  To jsem ještě ale netušil ,jak moc to bude složité a kolika různými způsoby bude Facebook zabraňovat mi k tomu abych to skutečně udělal.

První cesta vedla do Účet, Nastavení účtu a do záložky Zabezpečení na levé straně. Dole se nachází kouzelné slovíčko Deaktivujte svůj účet a POZOR !! Tady není něco v pořádku?? Já chci účet smazat, ne pouze deaktivovat! Okis, vyzkoušíme nejdříve co to vlastně udělá. To co následuje, ve mě vzbuzuje smíšené pocity, nevím jestli se mám začít smát nebo nebo brečet. Facebook má lidskou stránku a zkouší to na mě přes city ! 🙂 Zobrazí se pět Vašich přátel s textem, že mě budou postrádat, abych pravdu řekl, začínám mít pocit, že umírám… mám to udělat? nebo ještě žít na Facebooku? Chvíli se ve mě  ještě perou pocity zdali mám odejít a nechat tu své kamarády samotný nebo tu s nimi zůstat a být šťastný.. NE, zvládnu to… co mě čeká teď ?? jo odpověď proč to vlastně dělám, proč si dovoluji odejít… kliknu na možnost Trávím příliš mnoho času na Facebooku, taky proč lhát když ho ruším viď .. další bomba, na všechny Vaše odpovědi, kromě odpovědi mám jiný účet na Facebooku:) je hned nabídnuto možné řešení problému aneb jak neopustit FB a zůstat dále vesele jeho členem. Rada pro mě zněla, abych zamezil interakci mezi E-mailem a Facebookem, tzn. abych zkrátka nedostával o všem nový email, smutný však  pro mně bylo, že toto jsem již měl nastavený, takže na mé odhodlanosti to určitě neubralo :P. Konečně jsem se propracoval na tolik vytoužené tlačítko Potvrdit, vedle je poslední možnost celý proces zvrátit a kliknout na Zrušit. Jsem odhodlaný, klikám… další tabulka, musím zadat svoje přihlašovací heslo, ok není problém… Sláva, Facebook mě vyhodil z mého profilu na úvodní stráááánku jupíííí jsem volnýýý !! Back to real world !! 🙂 ehm…. moment…. co to je? to se mi snad zdá, nebo se na mě směje žlutý rámeček, oznamující mi, že stačí zadat znova můj email a heslo a  můj profil budu funkční jako by se vůbec nechumelilo? Bez jakékoliv změny ??!! Jak to? Já tam přeci nechci, už mít učet, ani fotky ani s nikým kamarádit, ani svoje statusy, já to chci přece pryč ! Okis… zpátky na začátek.

Ano skutečně tomu tak je, pokud budete postupovat touto cestou, účet pouze deaktivujete a nic neměníte na tom, že kdykoliv je pro Vás opět zase připravený k použití. Dalo by se říct, že se jedná spíš o takovou psychologickou hru, kdy máte pocit, že jste ho vypnuli, ve skutečnosti jste ho pouze uvedli do režimu spánku.

Takže jak k čertu ten profil opravdu smazat?

Řešením naleznete v nápovědě Facebooku, stačí pouze zadat do vyhledávacího pole slovní spojení odstranit profil a hned první položka k nabídnutí nese název „Jak mohu svůj účet trvale odstranit?“ pokud chcete tyto kroky přeskočit, stačí být přihlášený na Facebooku a kliknout pouze na TENTO LINK . Vyskočí na Vás hláška viz. obrázek s následujícím textem…

Jestli si myslíte, že Facebook už nebudete NIKDY používat a chtěli byste smazat svůj účet, můžeme to pro vás udělat. Uvědomte si, že nebudete mít možnost znovu aktivovat váš učet, ani nijak obnovit obsah a informace, které jste přidali. Jestli chcete smazat váš učet, klikněte na Odeslat

Člověk by měl skoro pocit, jako by dělal něco nezákonného, laskavě si uvědomte !! 🙂 Nebo spojení, můžeme to pro vás udělat… abych pravdu řekl, nevím co na to napsat, přijde mi to jen úsměvné a zároveň dost ubohé, trošku mi to přijde jako populistické sliby našich politiků 😛 . Dobře pojďme raději dále, klikněte na tlačítko Odeslat zobrazí se Vám další tabulka, kde opíšete bezpečnostní kód ( je celkem dost složitý, většinou je ve zvyku dávat na stránky jednoduché počítání 2+2 nebo nějaký číselný či textový kód o pár znacích, možná jeden z dalších skrytých důvodu aby uživatel nedokázal učet smazat) a zadáte Vaše heslo na profil. Nesmím opomenout nadpis Permanentně odstranit účet, z toho slova jde až strach 🙂 a rudě zbarveného nápisu: „Chystáte se ÚPLNĚ smazat váš učet. Opravdu chcete pokračovat?“ aneb poslední výkřiky Facebooku před jeho smrtí, nebo spíš smrtí Vašeho imaginárního života. Klik na OK a učet je smazaný 🙂 Hehe chyba!! Tak jednoduchý to není! nyní máte 14 dní na to, aby jste celý proces mohli zvrátit a vesele Fejsbukovat dále 😉 a teď překonat tu závislost a nepřihlásit se co?? Když víte, že za 14 dní se učet skutečně smaže a vy tak přijdete o všechny ty Vaše chytré statusy či zbytečné statusy, o všechny fotky které máme též v počítači, ale počkat? Kdo Vám je bude lajkovat? O všechny kamarády, kteří se tvářejí jako kamarádi a přitom jsou jen sami vězni online světa a ve skutečnosti jsou pro Vás jen jedním číslem navyšující Váš celkový počet nejlepších kamarádu aby jste před ostatními vypadali jak moc jste oblíbený…. pryč se vším, zpátky do skutečného života. Držím Vám palce a vy je držte zase mě 🙂 .

 • v tomto článku byl použitý vlastní překlad otázek týkajících se závislosti z blogu autora Jeff Bullas – 10 Signs You Are You Addicted To Social Media
 • obrázky jsou pořízeny z Fake profilu, používaného pro marketing, proto ten Sámer Issa uprostřed, asi bych mu též chyběl 🙂