Cloudové služby nejsou tak nové, jak se mnohým může zdát. Jen si vzpomeňte, jak často sdílíte fotky s přáteli, nebo zasíláte dokumenty prostřednictvím internetu. Ale až v poslední době se do povědomí veřejnosti začal dostávat odborný termín „cloud computing“. Je to především z toho důvodu, že firmy začínají hledat cestu, jak nejlépe ušetřit firemní výdaje v IT sféře. Bylo zkrátka třeba nějakým způsobem pojmenovat ten balíček služeb, který je nám víceméně tolik známý. Samozřejmě cloud cumputing není pouze sdílení fotek a dokumentů s přáteli, ale jde o komplexní řešení firemní IT infrastruktury. Ale vezměme to nyní pěkně popořádku a od začátku. Pokusím se vám v tomto článku shrnout základní výhody/ nevýhody (pokud nějaké jsou) a objasnit, co ten cloud cumputing v sobě vlastně skrývá.

Co znamená „Cloud computing“ ?

Určitě jste výše uvedené slovní spojení již někdy ve svém okolí zaslechli, ale stále bloumáte a nejste si jisti, o čem je vlastně řeč. V tom by vám mělo pomoc následujících pár řádků. Po přečtení by vám mělo být hned jasné, jestli je to ideální řešení pro vás či nikoliv.

Takže na začátek si jednoduše definujeme, co vlastně znamená anglické slovní spojení Cloud computing. Cloud je oblak a computing je výpočetní, jinými slovy výpočetní oblak. Proč se to nazývá výpočetní oblak? Charakteristika je jednoduchá. Veškeré služby jsou poskytovány online nebo-li skrz internet, tzn. veškeré výpočetní výkony se provádějí v oblaku = internetu. Často se též setkáváme s označením cloud computingu jako s datovým úložištěm.

Jak to celé funguje?

Princip je založený na úplně jednoduché strategii. Jak se říká: „v množství je síla“. Poskytovatel vámi požadovaných služeb se plně zaměřuje na poskytování určitého druhu služby (např. poskytování e-mailu), kterou vám může poskytnout výhodněji, než kdybyste si službu zajistili sami. Celé poskytování oné služby probíhá skrz internet, tzn. nejedná se o nic fyzického, co byste měli u sebe v kanceláři nebo na fyzickém nosiči. Ke všem službám přistupujete skrze internet.

„Získejte konkurenční výhodu na globálním trhu.“

Důvody, proč je výhodné přenést infrastrukturu IT do oblak.

Z předešlého textu jsou patrné dvě výhody. Samozřejmě těch výhod je mnohem více, ale pro začátek si rozeberme tyto dvě hlavní výhody.

První velká výhoda je cena. Jak to bývá většinou u fyzického zboží? S počtem prodaných výrobků většinou klesá výrobní cena výrobku. Obdobně to funguje i zde. Poskytovatel vyvine nákladný software (službu), kterou následovně zprostředkuje svým klientům online. Čím více prodejů uskuteční, tím více si může dovolit jít s cenou dolů. Pokud byste si tu samou službu nechali vyvinout přímo pro sebe, je třeba počítat s velkými náklady na její vývoj. Tak velkými, že se vám to zkrátka nemusí vyplatit! Je lepší věnovat ušetřený čas svému businessu a nezdržovat se něčím, co již existuje a je pro vás levnější variantou.

„Firemní data v oblacích mohou šetřit Vaše peníze“

Druhá velká výhoda je bezesporu online řešení. Znamená to pro vás, že máte možnost se připojit k pro vás poskytované službě téměř odkudkoliv a z čehokoliv (notebooku, tabletu, mobilu), pokud máte internetovou přípojku a zařízení umožňující přístup na internet. Již nejste omezeni firemní infrastrukturou. Klidně můžete letět na druhý konec světa a pracovat, jako byste byli v kanceláři. Stačí jen znát přihlašovací údaje k zprostředkované službě.

„Zvyšte pracovní flexibilitu zaměstnanců, můžou se připojit prakticky odkudkoliv.“

Dosud nejste přesvědčeni, že je výhodnější si pronajmout hotový systém, než vyvinout, či zakoupit?

Zkusím vás trochu uvést do obrazu, jak je to ve skutečnosti s náklady. Pro mnohé z nás mohou být některé položky nákladů na začátku procesu celkem dobře skryté. Avšak v momentě jejich postupné fakturace jsme velmi často nemile překvapeni, za co všechno je třeba ještě dodatečně doplácet. V podstatě je to obdobné, jako když si koupíte dům. Taky je sice váš, ale musíte o něj neustále dbát, nebo vám brzy spadne střecha na hlavu. Troufám si dokonce tvrdit, že občas jsou náklady spojené s údržbou domu vyšší, než by byl pouze nájem s plným full-servisem. K tomu samozřejmě nesmíme zapomenout na velké pořizovací výdaje na onen dům. Bohužel však většina z nás toto nevidí, nebo ani nechce vidět a tiše doufá, že pořizovací výdaje jsou taky jejich poslední vydané výdaje. A tohle je právě ta největší a zásadní chyba! Opak je pravdou. Teprve až nyní přichází čas platit.

Nejspíš nyní přemýšlíte, jaké další výdaje tím mám na mysli. Je to vcelku jednoduché a prosté. Pomineme-li nákladný vývoj samotné služby, budete potřebovat taky hardware (servery, kabeláž, atd.), na kterém vaše služba poběží. Dále nesmíme opomenout pravidelné náklady spojené především se samotným provozem vámi vyvinuté služby. Například platby za spotřebovaný elektrický proud pro hardware a údržbu samotného hardwaru. Nesmíte opomenout platit i za odborného pracovníka, který se vám o uvedenou službu (i hardware) bude starat. Nezapomeňte, že i čas je neúprosný. Bude nutné, aby docházelo k aktualizacím služby. Chcete-li, aby služba zůstala na vlně nejnovějších trendů a vy tak mohli uspět na trhu. I zde, bude třeba vynaložit značný finanční obnos.

Bohužel, není tomu ani jinak, pokud si zakoupíte software (poskytující službu) na nosiči, nebo si ho stáhnete skrz internet. Ani tehdy nemusíte zůstat ušetřeni dodatečným nákladům. Vydavatel softwaru se bude snažit zlepšovat svůj software tak, abyste byli neustále nuceni platit za nové a nové aktualizace či eventuálně obnovovat licence k použití (licence vztahující se k počtu počítačů, licence omezující se na časový úsek atd.). Některý software bude vyžadovat z výše zmiňovaných nákladů i odbornou péči IT odborníka.

Cena cloudového řešení? Všechny výše uvedené náklady jsou již většinou zahrnuté v platbě za vámi požadovanou službu v cloudu. Není třeba platit dokonce ani za další vývoj. Váš systém je stále aktuální. Nebojte se. Váš poskytovatel se bude opravdu snažit. Nechce přece přijít o klienta, který mu zajišťuje pravidelnou platbu. Zvlášť když i v oblasti cloud computingu existuje konkurence a je čím dál tím zřetelnější.

Čeho se nejvíce obávají zájemci v oblasti cloud computing?

Nejvíce obav panuje především v oblasti zabezpečení dat. Přestože je větší pravděpodobnost, že ke zneužití vašich dat dojde spíše na lokálně provozované službě u vás ve firmě než v samotném cloudu. Datová centra, na kterých cloudové služby v dnešní době běží, mají veškeré možné bezpečnostní certifikace na správě dat. Samozřejmostí je, že jsou vaše data zálohovaná na x-dalších záložních serverech a nejlépe i po celém civilizovaném světě. Takže tyto obavy jsou zcela neopodstatněné, a proto se není čeho obávat. Abych tu pouze nepěl ódu na cloud cumputing, je třeba zmínit, že zabezpečení není nikdy na 100%. Ale v tomto případě si můžete být jisti, že je na 99,99%. Vždy se může najít profesionální hacker, který se vás bude snažit poškodit, ale riziko, že si vybere právě vás a právě vaše data napadne na takhle dobře chráněných serverech, je vážně minimální. Dalo by se označit za zanedbatelné. Závěrem bych rád k bezpečnosti dodal, že nakonec bude vždy záležet na koncových uživatelích. Jaké heslo a zabezpečení si sami zvolí k přístupu ke svému účtu. Sebedokonalejší systém je v ohrožení, napíše-li si uživatel na lepící papírek k monitoru heslo ke svému účtu.

A další „nevýhody“?

Nejsou to tak ani tak nevýhody jako spíš nezvyk v naší společnosti. Zkusím uvést jeden příklad pro lepší pochopení věci. Když jdete koupit do obchodu CD svého oblíbeného hudebního interpreta, jste rádi, když odcházíte z obchodu a držíte v ruce obal od CD, nějakou grafiku obsaženou na potiscích, samotné CD a v neposlední řadě samotnou hudbu na nosiči. Máte zkrátka v ruce nějaký hmatatelný důkaz, že jste vyložili právě dvě až tři stovky za CD. Přitom to nejdůležitější, pro co jste šli, je ona hudba. Ta hudba, kterou si můžete taky stáhnout z internetu o 30-40% levněji. Zkrátka co autor článku chce vyjádřit: „Člověk má raději něco hmatatelného, než někde něco v oblacích imaginárního.“ A stejně tak tomu je u cloudových služeb. Platíte zkrátka za něco, na co si nemůžete doopravdy sáhnout a přece to funguje. Jen již vám v kanceláři nehučí servery, všude se neválejí krabičky od nainstalovaného softwaru a kolem nepobíhá zběsilý „ajťák“ se zkroucenou dvojlinkou kolem krku. Z toho se odvíjí další nevýhoda, dáli se to opět tak nazvat. Nemáte zkrátka data pod svojí fyzickou kontrolou, ale visí např. někde na serveru v severní Americe a jste tím svým způsobem závislý na svém cloud providerovi. Avšak proč z toho mít obavy? Vaše data jsou přece v bezpečí, možná větším, než kdyby byla fyzicky u vás. Zároveň vždy existuje možnost si potřebná data stáhnout a provést zálohu na lokální nosiče pro váš vnitřní klid. A že jste závislý? Ano, stejně tak jako jste závislý na svém mobilním operátorovi, teplé vodě a světle. A to nepíšu o tom, že u mobilního operátora je mnohem větší pravděpodobnost, že dojde k výpadku služby, než u cloudového řešení. Neboť se svět doposud nesetkal s krachem nebo větším výpadkem cloudových služeb.

„Nehledejte důvody proč ne, raději myslete na budoucnost.“

Ať už se teď rozhodnete jakkoliv, dříve nebo později cloudových služeb budete využívat. Neboť není správné si klást otázku „Jestli tomu tak bude?“, ale položit si otázku, „Kdy tomu tak bude?“. Tím, že tento krok uskutečníte dříve než většina ostatních, máte větší šanci uspět v budoucnosti oproti zaostávající konkurenci. Věděli jste například, že téměř 50% českých firem zaostává se svojí IT infrastrukturou za Evropou? Ne?! Nebuďte mezi nimi. Dle odborných odhadů se plánuje přesun většiny firemní IT infrastruktury do cloudu během následujících 2 až 3 let. Je tedy nejvyšší čas získat náskok a porozhlédnout se po svém cloudovým providerovi.

Shrnutí na závěr

  • Cloud služby jsou globální, tzn. vyžaduje-li podnik komunikaci např. v Asii, Austrálii nebo jinde na světě, služba bude na daném místě stále stejná, stačí přístup k internetu a patřičné zařízení.
  • Cloud přináší dlouhodobé ekonomické benefity a především flexibilitu služeb.
  • Cloud spoří náklady a přináší nové funkce, které stávající řešení nemusí nenabízet.
  • Cloud je bezpečnější, než kdejaká jiná veřejně poskytovaná služba.

„Cloud computing je budoucnost, první vlak s pasažéry odjíždí již nyní.“

Google Apps pro firmy (Google Apps for Business) – jeden z nejrozšířenějších cloudových balíčků na světě – firemní e-mail, kalendář, chat, documents managment, správa meeting rooms, intranet, projektové portály, Google Docs a mnoho dalšího, více informací naleznete na webové stránce www.sievert.cz .

Google Apps

Již brzy nový článek, týkající se jednotlivých cloudových služeb.